Výhody a nevýhody WordPressu

Návody - 3. srpna 2020
Průměrná délka čtení: 2 minuty

WordPress je nejpopulárnější redakční systém na světě. Díky tomu, že je open source a zdarma k použití, je v současnosti používán na 37% všech webů. Z hlediska webů, které používají CMS, WordPress je použit v 63% případech.

Plusy a mínusy platformy WordPress

Jako každý nástroj, tak i WordPress má výhody a nevýhody při jeho použití.

Výhody

  • možnost měnit obsah prostřednictvím spolehlivého redakčního systému
  • díky rozsáhlé vývojářské komunitě je k dostání značné množství bezplatných (někdy i s dalšími funkcionalitami skrytými za placenou verzí) pluginů
  • na platformě WordPress se dají vytvořit takřka jakékoliv webové stránky, od jednoduchých prezentačních webů, přes, až po e-shopy
  • vzhledem k velké popularitě a použitelnosti, velká většina nástrojů třetích stran nabízí integraci s WordPressem (např. oficiální pluginy od Google, Facebooku atd.)
  • WordPress je zdarma a nabízí absolutní kontrolu nad webovými stránkami, takže vlastníte a ovládáte veškeré uchované data a soubory. Nejste vázání k web hostingové společnosti a můžete jednoduše kdykoliv změnit hosting

Nevýhody

  • kvůli nadměrnému množství webů postavených na WordPressu, když se odhalí bezpečnostní díra, tak zasáhne velké množství neaktualizovaných webových stránek, čímž se stránky na platformě WordPress stávají cílem pro kyberzločince (pravidelné aktualizace Vám pomůžou web držet zdravý)
  • údaje stránek, příspěvků atd. se v databázi uchovávají ve stejné tabulce, což činí sám o sobě WordPress nevhodný pro velmi rozsáhlé weby s tisíci stránkami (naopak pro malé a střední weby je ideálním řešením)
  • instalace dalších pluginů je velmi jednoduché, a proto se dá snadno spadnout do situace, kdy na všechny možné funkčnosti instalujete další a další pluginy, což se vám může vymstít z hlediska rychlosti načítání, konfliktu kódu mezi jednotlivými pluginy, nebo také větší šance, že se některý plugin pokazí a tím vám shodí webové stránky (běžnou funkcionalitu doporučujeme řešit vlastním kódem)

Pokud máte další dotazy k WordPressu nebo byste nám rádi svěřili tvorbu webových stránek, neváhejte nás kontaktovat na info@imperialmedia.cz nebo volejte na 571 117 400.

Autor: Kamil Vojtek